سواد رسانه ای؛ واجب مثل خواب شبانه

سواد رسانه ای؛ واجب مثل خواب شبانه

اگر در گذشته معیار باسواد بودن افراد به ویژگی‌هایی مثل میزان مطالعه و انجام فعالیت‌های اجتماعی وابسته بود، امروز که سرعت اتفاقات از سرعت زندگی ما بیشتر شده، دانستن موضوعی جدید به نام سواد رسانه‌ای ضروری است.

ما در جهان امروز بدون آگاهی از اصول سواد رسانه‌ ای مثل بیماری هستیم که در خواب‌های شبانه‌اش گرفتار کابوس‌هایی تمام‌نشدنی می‌شود.

ما توسط اخبار احاطه می‌شویم، فهممان از مسائل مختلف تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اگر مقابل این شرایط نایستیم، رسانه‌ها حتی عواطف و احساسات ما را نیز می‌دزدند.

سواد رسانه ای چیست و چرا آموختنش واجب است؟

سواد رسانه ای که در انگلیسی Media Literacy خوانده می‌شود به مجموعه فرآیندهایی گفته می‌شود که به ما این امکان را می‌دهد تا میزان فهم خودمان را از مسائل مختلف، همزمان با گسترش اطلاعات و تکنولوژی به‌روز کنیم.

به عبارت دیگر ما باید فیلتری در برابر داده‌های ورودی به ذهنمان بگذاریم و به کمک آن از هجوم همه‌جانبه‌ی رسانه‌ها و اخبار به زندگی‌مان جلوگیری کنیم.

نباید فریب بخوریم!

بسیاری از صاحب‌نظران علوم ارتباطات می‌گویند اضافه شدن رسانه‌های خبری یا سرگرمی به زندگی اجتماعی ما این ضرورت را به وجود می‌آورد تا ما به فکر بیافتیم و در چهار مرحله حد و مرز خود را با رسانه‌ها و اطلاعاتی که آن‌ها به ما منتقل می‌کنند، حفظ کنیم.

مراحل شناخت اطلاعات درست در رسانه‌ها

این چهار مرحله عبارتند از:

  • جست‌وجو در میان رسانه‌ها و انتخاب رسانه‌ای که مناسب‌ترین پاسخ را به نیازهای ما بدهد
  • کنترل میزان استفاده‌ی روزانه از آن رسانه‌ها
  • تلاش برای انتقادی نگاه کردن به محتواها
  • و در نهایت تحلیل داده‌های دریافتی و استفاده از نتایج آن برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی

سخن جِی‌مگ با شما

اگر تا چند دهه پیش توانایی خواندن و نوشتن سبب می‌شد تا کسی را باسواد بدانیم، یا اگر در پنجاه سال گذشته توانایی استفاده از کامپیوترها معیار شناختن افراد باسواد بود، اکنون به نظر می‌رسد زمان یاد گرفتن یک علم جدید فرارسیده است؛

اگر انسانی خواندن و نوشتن بداند و کار با کامپیوتر را نیز به خوبی یاد گرفته باشد، بدون سواد رسانه‌ای زیر انبوه اخبار و اطلاعات نمی‌تواند از خودش دفاع کند و زندگی‌اش بدون آنکه بداند تحت تاثیر این داده‌ها قرار خواهد گرفت.

منابع:

  1. مبانی سواد رسانه‌ای
  2. What is media literacy and why dose it matter?

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *