چند سوال درباره فین تک

چند سوال درباره فین تک

فین تک امروزه زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و حتی باعث ایجاد تغییراتی در سبک زندگی‌مان شده است. اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، به‌خوبی این تغییرات را لمس می‌کنیم. همین که پرداخت‌ها هنگام خرید از یک فروشگاه آنلاین، به‌سادگی آب‌خوردن انجام می‌گیرد یا می‌توانید موقع پیاده‌روی با گوشی تلفن همراه، قبض برق یا بدهی‌تان را بپردازید، یعنی زندگی با فین‌تک راحت‌تر شده است. اما فین‌تک دقیقا چیست و از کجا آمده؟ به‌عنوان انسان مدرنی که در این دهه زندگی می‌کنید، لازم است پاسخ این ۴ سوال را درباره فین‌تک بدانید.


‍۱) فین‌تک چیست؟

فین تک (Fintech)، درواقع صورت اختصاری عبارت انگلیسی Financial Technology به معنای فناوری مالی است. فین‌تک به کاربرد تکنولوژی در طراحی و ارائه خدمات و محصولات مالی اطلاق می‌شود. هر چیزی که در دنیای امروز به پول مرتبط بوده و کاربرد آن از حالت سنتی فاصله گرفته، به‌نوعی در حوزه فین‌تک می‌گنجد. از روش‌های نوین پرداخت و پس‌انداز پول گرفته تا انتقال و سرمایه‌گذاری و حتی معناهای جدیدی از پول، مثل ارز دیجیتال.

۲) فین تک چه کاربردی دارد؟

بانک‌ها، موسسات بیمه و سایر سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی سنتی، مشتریان اصلی فین‌تک هستند. استارتاپ‌ها هم برای پیش‌برد روال کار خود از جمله امکانات پرداخت ارزان‌تر، در دسترس‌تر و کاربرپسندتر می‌توانند از فین‌تک بهره ببرند.

۳)‌ فین‌تک تا امروز چه دستاوردهایی در حوزه مالی داشته است؟

فین‌تک به‌وضوح باعث افزایش رقابت و در نتیجه بالا رفتن کیفیت خدمات در حوزه مالی شده است. همچنین به‌دنبال بهره‌گیری از تکنولوژی، قیمت تمام‌شده‌ی محصولات برای مشتری کاهش یافته است. علاوه‌بر این، فین‌تک موفق شده پاسخگوی نیاز مشتریانی باشد که به هر دلیلی از خدمات مالی سنتی استفاده نمی‌کنند.

۴) فین‌تک با چه سرعتی مسیر رشد را طی می‌کند؟

سرمایه‌گذاری روی فین‌تک در جهان در سال ۲۰۱۵ از ۹.۶ میلیارد دلار به ۲۳.۳ میلیارد دلار افزایش داشته است که این یعنی رشد ۷۵ رصدی! چنین روند رشدی در کم‌تر حوزه‌ای دیده می‌شود. روند صعودی ارزش سهام‌ شرکت‌های موفق فین‌تکی از ۲۰۱۵ تا امروز هم نشان می‌دهد این روند رشد همچنان ادامه دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.