با این ۵ گام ساده، در پس‌انداز کردن موفق شوید!

با این ۵ گام ساده، در پس‌انداز کردن موفق شوید!

در مورد پس‌انداز کردن، خیلی وقت‌ها سخت‌ترین قسمت ماجرا «شروع کردن» است. اگر فکر می‌کنید مدیریت پول‌های توی جیب‌تان عادتی است که چون ندارید، باید به‌طورکلی کنار بگذاریدش، خوب است بدانید که این‌ها همه بهانه است! شما فقط نیاز به اراده دارید. پس‌انداز کردن یک مهارت است و هر مهارتی را می‌شود یاد گرفت. تنها شاید شروع کار کمی سخت باشد چرا که یافتن تکنیک‌های پیاده کردن این مهارت نیاز به تجربه دارد. در این مطلب یک راهنمای ساده و گام‌به‌گام پیش روی شماست. با این قدم‌های کوچک می‌توانید به هدف‌های بزرگی برسید.

۱) مخارج‌تان را یادداشت کنید

قدم اول برای پس‌انداز کردن این است که بدانید چقدر پول خرج می‌کنید. همه هزینه‌ها از خریدن یک پاکت چیپس یا روزنامه گرفته تا خریدهای بزر‌گ‌تر باید ثبت شوند. در یک حالت آرمانی باید حساب هر سکه پنجاه تومانی از پول‌تان را هم داشته باشید. فایده این کار این است که به‌این‌ترتیب می‌توانید مخارج‌تان را دسته‌بندی کنید؛ مثلا حساب پول بنزین، خواروبار، اقساط و در نهایت مجموع هزینه‌ها را در طول ماه خواهید داشت.

بعضی بانک‌ها به شما این امکان را می‌دهند که این دسته‌بندی‌ها را با استفاده از خدمات آنلاین‌شان انجام دهید. همچنین اپلیکیشن‌های مستقلی هم برای مدیریت مخارج روزانه وجود دارند که با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید به آن‌ها برسید. با دفترچه‌های مخصوص این کار هم که حتما آشنا هستید.

۲) بودجه‌بندی کنید

به محض این‌که ذهنیت درستی از مخارج ماهانه‌تان پیدا کنید، می‌توانید شروع به بودجه‌بندی کنید. قانون طلایی پس‌انداز یعنی قانون «همیشه کم‌تر از درآمدت خرج کن» بسیار ساده است اما آسان نیست. اگر هزینه‌های شما بیش‌تر از درآمدتان باشد، همیشه یک جای کار می‌لنگد و اگر مخارج و درآمدتان دقیقا برابر باشد، هیچ‌وقت نمی‌توانید از پس هزینه‌های اورژانسی بربیایید یا تغییرات مهمی در زندگی‌تان ایجاد کنید.

قانون طلایی پس‌انداز: «همیشه کم‌تر از درآمدت خرج کن!»

بعد از بررسی ارقام ثبت‌شده‌ای که در ماه‌های گذشته خرج کرده‌اید، می‌توانید به یک میانگین برای هزینه کردن در هر یک از گروه‌های مخارج‌تان برسید. همچنین حساب کار دست‌تان می‌آید که کجا ولخرجی کرده‌اید! این‌طور ولخرجی‌ها را به‌طور کامل حذف کنید. به‌عنوان مثال ممکن است متوجه شوید قهوه‌ای را که می‌توانستید به‌راحتی نیم ساعت بعد از کار در منزل بنوشید، هرروز سر راه وقتی از جلوی کافه‌ای با عطر وسوسه‌انگیز رد می‌شده‌اید، خریده‌‌اید و این خودش تبدیل به هزینه قابل‌توجهی در یک ماه شده است.

البته فراموش نکنید که حتما قسمتی از بودجه را به تفریح و وقت‌گذرانی با دوستان اختصاص دهید؛ قرار نیست به‌خاطر مدیریت بودجه از خودتان یک آدم خسیس افسرده بسازید اما حواستان باشد که محدوده‌ی کاملا مشخصی برای این‌طور مخارج تعیین کنید.

نکته دی