مجلس تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی را مشخص کرد

مجلس تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی را مشخص کرد

براساس مصوبه­‌ی مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف می‌­شود نرخ تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی را 20 درصد نرخ پیام­‌رسان­‌های خارجی تعیین کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجلس شورای اسلامی در جلسه­‌ی نوبت عصر شنبه، 9 اسفند 1399 در راستای بررسی جزئیات لایحه بودجه، در بخش درآمدی یک تبصره به بند 18 الحاق کرد.

در ردیف الحاقی به بند مذکور آمده است: دولت مکلف است نرخ تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی را 20 درصد نرخ تعرفه‌های پیام‌رسان‌های خارجی تعیین و وصول نماید.

در حال حاضر تعرفه‌­های پیام‌­رسان­‌های داخلی یک سوم پیام‌­رسان­‌های خارجی است و با تصویب این مصوبه نرخ هزینه­‌ی آن­ها عملا ارزان می‌­شود.

این پیشنهاد توسط جعفر قادری نماینده‌­ی شیراز داده‌شد. ایشان در روند جلسه­‌ی مجلس مطرح کرده است: یکی از موضوعات مهم و کلیدی این است که بعد از کارهای خوبی که در زمینه طراحی نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی در کشور انجام شده، متأسفانه حمایت لازم از ناحیه دولت برای پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد نشده‌است.

در این راستا نرخ تعرفه­‌ی پیام‌­رسان داخلی یک پنجم پیام‌­رسان خارجی تعیین و محاسبه شود.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کرد: برای اینکه این امکان و فرصت برای میزان استفاده و استقبال مردم از پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر شود و مردم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را ترجیح بدهند، باید این کاهش هزینه اتفاق بیفتد.

در راستای تصویب این مصوبه در مجلس مجتبی رضا خواه، نماینده­ی مجلس، در توییتی نوشت: تصویب اینترنت بسیار ارزان در مجلس! مجلس امروز مصوب کرد که قیمت اینترنت برای پیام­رسان‌­های داخلی 20 درصد قیمت آن­ها برای پیام‌­رسان‌­های خارجی باشد. مجلس هفته‌­ی پیش تصویب کرده ­بود که اینترنت گران نشود؛ امروز تصویب کرد که اینترنت پیام‌­رسان‌­های داخلی به یک پنجم برسد.

در پاسخ به ایشان حسین فلاح جوشانی، معاون وزیر ارتباطات، در توییت دیگری بیان کرد: با مصوبه­ دولت، هم‌­اکنون «شاد» رایگان است. برخی دیگر از پیام‌­رسان ها با توافق اپراتورها، ترافیک خود را رایگان کرده‌­اند. مصوبه‌ی شما ضد رایگان بودن پیام­رسان‌­های داخلی است. ضمنا اطلاق اینترنت به ترافیک پیام‌­رسان داخلی، صحیح نیست. اینترنت، اینترنت است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.