آیا فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟

آیا فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟

سوالات زیادی در مورد قوانین بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در ایران برای خیلی از علاقمندان ورود به بازار رمز ارزها وجود دارد. در پاسخ باید گفت به طور کلی، خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال و بیت‌کوین جرم نیست.

با استناد به ماده 2 قانون مجازات‌های اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود.

بنابراین چون هیچ قانونی دال بر ممنوعیت خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در موضوع ارز‌های دیجیتال وجود ندارد، مالکیت و خرید و فروش آن جرم محسوب نمی‌شود و تا زمانی که قانونی صراحتاً در مورد این مسئله وضع نشود، ماده مذکور ناظر بر فعالیت‌های مربوط به ارز دیجیتال خواهدبود.

با این حال، این به معنی این نیست که هر استفاده‌ای از بیت‌کوین نیز جرم محسوب نمی‌شود.

به عنوان مثال اگر فردی به منظور پولشویی از بیت‌کوین استفاده کند، طبعاً مرتکب جرم شده است اما موضوع جرم او پولشویی است نه معامله با بیت‌کوین.

قوانین مربوط به استخراج یا ماینینگ بیت کوین

موضوع دیگر مربوط به قانون بیت‌کوین در ایران، به استخراج یا ماینینگ این ارز دیجیتال برمی‌گردد.

در تاریخ 13مرداد98، آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

این آئین‌نامه به نوعی به موضوع استخراج بیت‌کوین سر و شکل قانونی داد، به این صورت که متقاضیان استخراج بیت‌کوین لازم است از وزارت صمت (صنعت، معدن، تجارت) مجوز اخذ کنند.

این آئین‌نامه فعالیت در زمینه استخراج بیت‌کوین را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخت و برای آن شرایط و حقوقی درنظر گرفت.

از مهمترین شرایط استخراج قانونی بیت‌کوین در ایران استفاده از انشعاب برق مجاز و پرداخت هزینه‌ برق مصوب مخصوص این کار است. بر اساس این آئین‌نامه قیمت برق مراکز استخراج بیت‌کوین معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود.

در یک جمع‌بندی، استفاده، معامله و سرمایه‌گذاری در مورد بیت‌کوین در ایران قانونی است. همچنین استخراج بیت کوین قانونی است به شرط آنکه مجوز لازم از وزارت صمت دریافت شده باشد.

3 دیدگاه

  1. رستم ابازری
    اسفند ۸, ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۰ ق٫ظ

    بسیارعالی

  2. رضاضرونی
    اسفند ۹, ۱۳۹۹ در ۲:۰۷ ق٫ظ

    خوب

  3. مصطفی
    فروردین ۷, ۱۴۰۰ در ۱۰:۳۱ ق٫ظ

    من از بانک مرکزی پرسیدم گفت غیر قانونی است . گفت توضیحاتش در سایت شاپرک هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *