مدیریت درآمد به‌معنای خداحافظی با تفریح نیست

مدیریت درآمد به‌معنای خداحافظی با تفریح نیست

بودن در کنار دوستان، لذت بردن از علایق جمعی و بالاخره بیرون آمدن از انزوا، نیازی است که همه انسان‌ها دارند و  اگر سرکوب شود، ممکن است عواقب خوبی نداشته باشد. بسیاری افراد این را می‌دانند اما واقعیت این است که وقت گذراندن با دوستان هزینه‌بر است. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که آخر ماه به خاطر همین ولخرجی‌ها به مشکل خورده باشید.

دانش مدیریت درآمد را دست کم نگیرید. راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید خوش بگذرانید اما ولخرجی نکنید! به این ترتیب روابط دوستی‌تان هم دوام بیشتری خواهد داشت. در این‌ مطلب چند پیشنهاد ساده داریم که با کمک آن‌ها نه جمع دوستان‌تان را از دست می‌دهید و نه در آخر ماه جیب‌تان خالی می‌شود!

  • به‌جای شام چرب، یک فنجان قهوه بنوشید!

برای تجدید دیدار با دوستان، به‌جای شام، پیشنهاد اقتصادی‌تری بدهید. مگر می‌شود بعد از یک روز کاری با پیشنهاد یک فنجان قهوه وسوسه نشد؟ شام خوردن در رستوران‌ علاوه بر هزینه بیشتری که دارد، وقت شما را هم بیش از اندازه می‌گیرد. در هر گوشه شهر می‌شود یک فنجان چای یا قهوه پیدا کرد اما معمولا وقت زیادی برای پیدا کردن یک رستوران خوب می‌گذاریم. ضمنا غذا خوردن فرصت تعامل با دوستان را از شما می‌گیرد و سرتان را به قاشق و چنگال گرم می‌کند! یک عصر خوب را می‌شود با هزینه کم‌تر از نصف آن‌چه در رستوران خرج می‌کنید، جمع‌وجور کرد.

  • بازی‌های دسته‌جمعی را امتحان کنید

در دورهمی دوستانه سر میز شام در یک رستوران مجلل چه کار می‌کنید؟ حرف می‌زنید و توی حرف هم می‌پرید؟ غیبت می‌کنید یا فقط کنار هم می‌نشینید و غذا می‌خورید؟ درست است که دل آدم با همین چیزها هم خوش می‌شود اما می‌توانید در همین زمان فکرتان را هم پرورش دهید. می‌توانید در یک فضای صمیمی‌تر، یک شام ساده بخورید و بیشتر وقت‌تان را به بازی‌های دسته‌جمعی بگذرانید. بازی‌هایی مثل منچ، مونوپلی، شطرنج (می‌توانید تورنمت شطرنج راه بیندازید) و… هم جنبه سرگرم‌کننده دارند و هم نوعی تقویت ذهن هستند. مهم‌تر از همه این‌که دور هم جمع شدن برای یک بازی فکری معمولا هزینه‌ای ندارد.

  • ورزش کنید

از تقویت ذهن گفتیم. اگر خودتان و دوستان‌تان کمی پرجنب‌وجوش‌تر باشید، می‌توانید به تقویت جسم و ورزش هم فکر کنید. مناطقی از شهر را که جاذبه معماری یا مردم‌شناسی دارند، شناسایی کنید و به دوستان‌تان پیشنهاد پیاده‌روی در یک فضای جدید را بدهید. اگر هم همگی اهل ورزش باشید، معمولا در پارک‌ها وسایل ورزشی وجود دارد و برای گروه‌های دوستی پرجمعیت‌تر، والیبال، وسطی، طناب‌کشی و فوتبال پیشنهاد خوبی‌ست.

  • معلم دوستان‌تان باشید

این پیشنهاد شاید ایده‌آل‌ترین حالت ممکن است: معاشرت با دوستان در کنار یادگیری دانش یا مهارت تازه! اگر در نواختن یک ساز ماهرید یا زبان‌تان خوب است یا هر مهارت دیگری دارید به دوستان‌تان پیشنهاد دهید به‌جای شهربازی و رستوران و سینما، پیش شما بیایند و نه مثل یک کلاس دانشگاهی، بلکه در فضایی دوستانه مهارت‌هایتان را با هم به اشتراک بگذارید. واقعیت این است که گاهی تنها به این خاطر پول زیادی به قایق‌سواری و پاراگلایدر می‌دهید که از حرف‌های روزمره خسته شده‌اید! اما اگر پای یادگیری در میان باشد، حوصله‌تان سر نمی‌رود و پول‌تان هم توی جیب‌تان می‌ماند!

  • به طبیعت پناه ببرید

حتما شما هم ته دل‌تان می‌دانید گاهی از روی تنبلی، برای دور هم بودن دم‌دست‌ترین راه را انتخاب می‌کنیم که معمولا هزینه‌بر است. تنبلی را کنار بگذارید و به دل طبیعت بزنید. بهترین کافه‌ها هم طعم چای ذغالی در خنکای پاییز را به شما هدیه نمی‌دهند. ناهاری که خودتان در طبیعت آماده می‌کنید، ممکن است کمی زحمت داشته باشد اما شک نکنید که خیلی می‌چسبد!

  • سینما را به خانه بیاورید!

می‌خواهید بگویید بهترین فیلم‌های کلاسیک را هنوز ندیده‌اید اما برای دیدن آخرین فیلم‌های روی پرده، به سرعت برق به سمت سالن سینما می‌دوید؟ بعضی‌وقت‌ها به‌جای سینما رفتن، دسته‌جمعی فیلم‌های قدیمی را در خانه ببینید.

  • یاد بگیرید که به‌موقع نه بگویید!

با خودتان صادق باشید. اگر دوست ندارید پول زیادی برای مثلا یک برنامه  موج‌سواری خرج کنید، رودربایستی را کنار بگذارید و همان ابتدا بگویید که به این برنامه نخواهید آمد. این‌ حق شماست که بخواهید پولی را که با زحمت به دست آورده‌اید، در جای مناسب‌تری خرج کنید. بنابراین نه خودتان را توی دوراهی بگذارید و نه با دیر اطلاع دادن برنامه دوستان‌تان را به تاخیر بیندازید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.