اینترنت ۵G برگ برنده همراه اول در روزهای پاندمی کرونا

اینترنت ۵G برگ برنده همراه اول در روزهای پاندمی کرونا

10 اسفند نقطه عطفی در روزهای همراه اول

آئین رونمایی از سایت 5G همراه اول در برج ستاره ونک، امروز 10 اسفند با حضور جمعی از مدیران ارشد اپراتور اول، کارشناسان حوزه ارتباطات و اصحاب رسانه برگزار شد.

مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول در ابتدای این مراسم بیان کرد، در دوره کرونا ترافیک‌های مورد استفاده کاربران همراه اول دو برابر شده است.

اخوان هم‌چنین اظهار کرد که: به جرأت می‌توانم ادعا کنم همراه اول، جزو معدود مجموعه‌هایی در کشور بود که در این مدت با وجود دورکار بودن خیلی از مجموعه‌های دیگر، پرفشارترین روزهای همراه اول بوده است.

وی با تأکید بر اینکه اختلال جدی در ایام کرونا در حوزه کاربری شاهد نبودیم، عنوان کرد: امکانات ارتباطی کشور برای هر نیازی آماده خدمات دهی بود.

وی همچنین بیان کرد افزایش تقاضا از سمت کاربرها ما را ناگزیر به سمت تکنولوژی‌های جدید هدایت کرد.

 2000 گیگابیت بر ثانیه بیت‌ریت در شبکه ما تحمیل شد که عددی قابل توجه است. دیتاسنترهای همراه اول در سال جاری چندین برابر سنوات گذشته، ترافیک تولید و به شبکه ملی اطلاعات تزریق کردند.

مطالب مفید دیگر: اینترنت 5G، انقلابی که در انتظار ارتباطات سیار است

راه‌اندازی نیروگاهی اپراتوری برای اولین بار در زیرساخت همراه اول 

اخوان بهابادی با اشاره به اینکه تمامی این کارها ظرف چند ماه اتفاق افتاد، گفت: ما هیچ‌گاه نقش نیروگاهی در اپراتورها نداشتیم؛ اما الآن در همراه اول مدعی هستیم بزرگترین نیروگاه فضای مجازی در اپراتور اول ارتباطی قرار دارد که همان دیتاسنترهایمان هستند؛ دیتاسنترهایی که زیر بار هستند و ترافیک قابل توجهی را در شبکه ارتباطی کشور تزریق می کند.

به سرعت به سراغ اینترنت 5G نرفتیم

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه یکی از فناوری‌هایی که مجبور هستیم به سمتش برویم اینترنت 5G است، گفت: به هیچ وجه کار نمایشی در همراه اول انجام ندادیم و تا جاییکه می شد از شبکه 4G و 4.5G نهایت استفاده را کردیم و الآن نیاز داریم به 5G و بر همین اساس نخستین سایت نسل پنجم را در جوار حرم علی ابن موسی الرضا(ع) و دیگری را در نقطه دیگری از مشهد راه اندازی کردیم.

اصفهان، شیراز مقصدهای بعدی سفر اینترنت 5G

اخوان با تأکید بر اینکه توسعه اینترنت 5G را با سرعت پیگیری می کنیم، گفت: تا انتهای سال علاوه بر تهران در اصفهان، شیراز، اهواز و تبریز سایت‌هایمان را روشن می‌کنیم و خدمت واقعی را در اختیار مشترکان‌مان می گذاریم که هر کسی دسترسی به این شبکه داشته باشد، قابلیت اتصال و استفاده از سرعت‌های این نسل را دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در 5G متفاوت است و نواحی تحت پوشش سایت‌های آن محدود خواهد بود، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری مورد نیاز بسیار بیشتر و قابل توجه‌تر است و بنابراین انتظارمان به عنوان همراه اول، حمایت دولت و مجلس از سرمایه‌گذاری اپراتورها در 5G است.

استفاده 12 میلیون دانش‌آموز، آزمونی سخت برای همراه اول 

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: اواخر سال گذشته کسی تصور نمی‌کرد 12 میلیون دانش آموز روی یک پلتفرم میزبانی شوند و در کلاس‌های درس شرکت کنند. این اتفاق می‌تواند در آینده و در موضوعات مختلف تکرار شود و لذا اگر سرمایه‌گذاری‌هایمان انجام نشده باشد، باعث نارضایتی در کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز استفاده از اینترنت و فضای مجازی جزو ضروریات زندگی شده است، گفت: هنگام قطعی برق که مدتی قبل در تهران اتفاق افتاد، گزارشی از بازخوردهای مردم برای من فرستادند و جالب بود لوکیشن‌هایی که سایت‌های ما کار می‌کرد موضوع برای مردم قابل تحمل بود، اما جاهایی که سایت‌های ما قطع شده بود، اعتراض به شدت بالا بود.

آنتن تمام ایرانی 5G در مشهد، برگ برنده دیگر این فناوری

وی افزود: آنتنی که ما در مشهد استفاده کردیم، آنتن تولید داخل بود و این برای ما ارزشمند است که از یک تولیدکننده داخلی برای راه اندازی 5G استفاده کردیم. اصلا نمی‌خواهیم وارد میدان مسابقه سرعت شویم، زیرا در این صورت در حق 5G جفا کرده ایم.

وی همچنین بخش خاطر نشان کرد: در سایت‌هایی که راه اندازی می‌شود اگر هر مشترکی گوشی 5G داشته باشد و در پوشش این نسل قرار گیرد، می‌تواند از سرویس این نسل استفاده کند.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در پایان ارائه خود، اقدام به تست سرعت شبکه 5G در حضور حضار سالن در آمفی‌تئاتر برج ستاره ونک کرد و به سرعت 3.633 گیگابیت بر ثانیه دست یافت.

این در حالیست که پیش از شروع رسمی مراسم و در حضور تعدادی از خبرنگاران، سرعت 3.8 گیگابیت بر ثانیه نیز ثبت شد.

تست Gaming یکی دیگر از رونمایی‌های این مراسم

در جریان این مراسم انجام یک «یوزکیس واقعیت مجازی» با بارگذاری در دیتاسنتر مجازی سازی شده و همچنین «تست گیمینگ» با راه اندازی گیم سرور در دیتاسنتر مجازی سازی شده همراه اول در بستر شبکه 5G تجاری همراه اول صورت و کیفیت آنها مورد تأیید گیمرها و خبرنگاران حاضر در سالن قرار گرفت.

لازم به ذکر است، پیش از این 4 اسفندماه سال جاری دو سایت 5G همراه اول در دو نقطه از مشهد مقدس به صورت Outdoor رونمایی و در مدار سرویس دهی قرار گرفت.

مشترکان همراه اول که دارای گوشی 5G هستند، می توانند در نقاط تحت پوشش از جدیدترین و سریع ترین اینترنت جهان بهره مند شوند؛ همچنین برای سایر مشترکان که گوشی 5G ندارند از طریق مودم و سرویس وای فای امکان استفاده از این فناوری وجود دارد.

همراه اول ورود به فناوری 5G در ایران را از سال 1395 آغاز کرده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم های فنی اپراتور و شرکت های داخلی فرایند بومی کردن این فناوری را پیش برده است.

بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در روزهای آینده نقاط بیشتری در کشور را تحت پوشش فناوری نسل پنجم تلفن همراه قرار خواهد داد.

منبع اقتباسیMCI.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.