اسکناس‌های طراحی جدید به بازار می‌آیند

اسکناس‌های طراحی جدید به بازار می‌آیند

بانک مرکزی ایران با رونمایی از سه طرح جدید اسکناس از توزیع هزار تومانی، دوهزار تومانی و پنج‌هزار تومانی با این طراحی جدید در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

اسکناس طرح جدید

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به انتشار و توزیع گسترده این 3 طرح جدید تا پایان سال گفت: با توجه به تصویب سند جامع اسکناس کشور در دو سال گذشته و عمر مفید اسکناس‌های موجود در بازار، بانک مرکزی اقدام به طراحی و چاپ اسکناس‌های جدید نموده است.

فرم و سایز ناهمسان مشکل اصلی اسکناس‌های فعلی

امیر شکری افزود: یکی از مشکلات اسکناس‌های فعلی موجود در بازار، فرم و سایز ناهمسان آن‌ها بود.

در طراحی جدید سعی شده تا کلیه اسکناس‌ها و چک‌پول‌ها با اندازه، قالب و ساختاری یکسان ارائه شوند و نمونه‌های قبلی به تدریج از بازار جمع‌آوری خواهند شد.

توجه ویژه در طراحی به نمادهای بومی

وی استفاده از المان‌های شاخص کشور را یکی از ویژگی‌های طراحی جدید دانست و خاطرنشان کرد: در بازطراحی اسکناس‌های مذکور نسبت به استفاده از نماد‌های بومی توجه ویژه‌ای شده است.

بر همین اساس پشت اسکناس‌های هزار تومانی تصویری از آرامگاه ابوعلی سینا، 2هزار تومانی تصویری از مقبره‌الشعرای تبریز و 5هزار تومانی تصویری از آرامگاه حافظ شیرازی طراحی شده است.

تغییر در ضرایب و عناصر امنیتی علاوه بر تغییرات ظاهری

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی بیان کرد: علاوه بر تغییرات ظاهری، اسکناس‌های جدید از نظر ضرایب و عناصر امنیتی نیز با نسل پیش از خود متفاوت خواهند بود و پروتکل‌های امنیتی ویژه‌ای از جمله نخ رنگی با استانداردهای جهانی در آن رعایت شده است.

عمر مفید 5 ساله اسکناس‌های جدید

شکری با اشاره به عمر مفید 5 ساله اسکناس در ایران اظهار کرد: با توجه به چرخه‌ی استفاده از اسکناس و عمر محدود آن، طراحی و چاپ نوع جدید اسکناس هزینه‌های مضاعفی را بر کشور تحمیل نخواهد کرد.

از سوی دیگر با توجه به احتمال حذف چهار صفر از واحد پول ملی، این نوع اسکناس‌ها قابلیت عرضه در دوران گذار را نیز خواهند داشت.جیرینگ|اسکناس جدید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.