آشنایی با بیت کوین و تحولات اخیر آن

آشنایی با بیت کوین و تحولات اخیر آن

 بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه سال 2009 توسط فردی به نام Satoshi Nakamoto و پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد.

بیت‌کوین در واقع مجموعه‌ای از رایانه‌ها یا گره‌ها است که همگی کد بیت‌کوین را اجرا می‌کنند و بلاک‌چین آن را ذخیره می‌کند.

یک بلاکچین را می‌توان مجموعه‌ای از بلوک‌ها دانست.

در هر بلوک مجموعه‌ای از معاملات وجود دارد. هویت شخص که یا اشخاصی که این فناوری را ایجاد کرده‌اند، همچنان ناشناخته است.

بیت‌کوین نوید هزینه‌های پایین‌تر تراکنش نسبت به مکانیسم‌های پرداخت آنلاین سنتی را می‌دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، یک مرجع غیرمتمرکز آن را اداره می‌‌کند.

معاملات بین‌کوین بدون واسط انجام می‌شود. بیش از یک سال طول کشید تا اولین معامله اقتصادی انجام شود، زمانی که یک مرد در فلوریدا برای دو تکه پیتزا به ارزش 25 دلار، حاضر به پرداخت 10 هزار بیت‌کوین شد.

تحولات بیت‌کوین

افزایش قیمت بیت‌کوین در سال 2020 بسیار قابل توجه است، به رغم موارد زیادی که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بسیار محتاط عمل کنند، از جمله تنش‌های آمریکا و چین، برگزیت و البته یک بیماری همه‌گیر بین‌المللی.

از پایین‌ترین سطح نمودار روزانه 4 هزار و  748 دلار آمریکا (3،490 پوند) در اواسط ماه مارس به دلیل ترس از همه‌گیری، بیت کوین تا پایان سال 2020 به کمی زیر 30 هزار  دلار رسید.

از آن زمان به بالاتر از 38  هزار دلار رسیده است و روز به روز خبرساز می‌شود و همزمان قیمت سایر ارزهای رمزپایه را بالا می‌برد.

دلیل اصلی افزایش قیمت بیت‌کوین هجوم سرمایه‌گذاران از موسسات کلان مانند طرح‌های بازنشستگی، صندوق‌های وقف دانشگاه و اعتبارات سرمایه‌گذاری است.

 مطالب مفید ارز دیجیتال چیست؟

تحلیلگران توضیحات مختلفی در مورد چرایی این واقعیت ارائه می‌دهند: دیجیتالی شدن روزافزون سایر حوزه‌های زندگی ما؛ نیاز به پوشش در برابر تورم در حالی که بانک‌های مرکزی پول را پخش می‌کنند. علاقه سوداگرانه جدید از سوی سرمایه‌گذاران نهادی.

منابع

investopediatheconversationqz

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.