دسته چک‌های جدید چه تغییری می‌کند؟

دسته چک‌های جدید چه تغییری می‌کند؟

یکی از روش‌های سامان‌دهی شده و سودمند برای مدیریت خدمات بانکی، ارائه دسته‌چک‌ است. دسته‌چک‌ از سمت بانک‌ها به متقاضیان ارائه می‌شود و کاربردهای گوناگونی دارند.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و عامیانه از دسته‌چک‌ها داشته باشیم، باید بگوییم که دسته‌چک‌ها ورقه‌هایی از کاغذهای ارزشمند مالی، بانکی و اداری هستند که فرد دارنده می‌تواند از آن برای مقاصد مختلفی استفاده کند. در ادامه بیشتر درباره دسته‌چک‌ها صحبت می‌کنیم.

دسته‌چک‌ها در زمان‌های گذشته به چه شکلی بودند؟

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید دسته‌چک‌ها از چه زمانی وارد فرهنگ ما شده‌اند؟ پیدایش سیستم بانک‌داری و استفاده مرسوم از دسته‌چک‌ها به دوره حکومت هخامنشیان و تمدن بین‌النهرین باز می‌گردد.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که مردم ایران از دو واژه «بانک» و «چک» در آن زمان استفاده می‌کردند و این دو واژه بعدها از ایران به سایر نقاط جهان منتقل شد.

یک چک در آن زمان، بسته به نوع خود حاوی اطلاعات مختلفی بود که این اطلاعات در گذر زمان تکامل پیدا کردند و به شکل امروزی درآمدند.

سامانه صیاد چیست؟

در سال‌های اخیر مشکلات زیادی در زمینه صدور چک به وجود آمد و چک کشیدن به یک کار بیهوده و عادی تبدیل شد. به‌طوری که آمار چک‌های برگشت خورده به شدت بالا رفت. برای حل این مشکل بانک مرکزی دست به یک اقدام کارآمد زد و سامانه صیاد را راه‌اندازی کرد.

مطالب مفید: سامانه صیاد چیست؟

سامانه صیاد یا «سامانه صدور یکپارچه دسته‌چک» با اتصال به شبکه اینترنتی، هویت فرد صادرکننده را شناسایی می‌کند و از اطلاعاتی مانند نام بانک صادرکننده چک که در گذشته اهمیت خاصی داشت، رد می‌شود. این ویژگی‌ها موجب شد تا سامانه صیاد به اصلی‌ترین عامل بازدارنده در برابر چک‌های برگشتی تبدیل شود.

ویژگی‌های دسته‌چک‌های جدید

دسته‌چک‌های امروزی علاوه بر پیروی از فناوری‌های به‌روز سامانه صیاد، از ویژگی‌های ثابتی مانند شماره مسلسل، شماره حساب جاری، مبلغ چک، نام گیرنده چک، تاریخ پرداخت و امضای دارنده دسته‌چک برخوردار هستند.

بنا بر تغییراتی که اخیرا انجام شده است، دسته‌چک‌های جدید باید اطلاعات دیگری نیز داشته باشند. برای مثال هر برگ چک باید تاریخ انقضا داشته باشد و فرد دارنده در هنگام صدور، دلیل صدور چک را بنویسد.

در هر برگ چک باید نوشته‌ای وجود داشته باشد که نشان دهد چک صادر شده تنها در صورت ثبت در سامانه صیاد کارساز است. علاوه بر همه این موارد، دسته‌چک‌ها سقف مبلغ خواهند داشت که آن هم در سامانه صیاد محاسبه می‌شود.

منابع:

راه‌‌پرداخت,   اقتصاد نیوز

2 دیدگاه

  1. بهنام لشنی زند
    بهمن ۲۵, ۱۳۹۹ در ۰:۲۶ ق٫ظ

    دیدم نسبت به این موضوع مثبت و خیلی کاربردی هست

  2. حمایت هوشیار
    بهمن ۲۶, ۱۳۹۹ در ۶:۴۴ ب٫ظ

    عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.