سقوط آزاد بازار طلا و چشم‌های نگران

سقوط آزاد بازار طلا و چشم‌های نگران

بازار طلا همیشه یکی از باثبات ترین گزینه‌های سرمایه گذاری بوده است. اما شوکی که در این مدت به این بازار وارد شده، نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است.

به طوری که تمام دارندگان طلا با نگرانی به وضعیت کنونی نگاه می‌کنند. جایی که امید بود با تغییر رئیس جمهور در آمریکا تحول خوبی داشته باشد، ناگهان نگرانی‌ها را بیشتر کرد. قیمت سکه که به مرز 13 میلیون رسیده بود، به کانال ده میلیون تومانی برگشت.

حضور جو بایدن کمکی به بهتر شدن اوضاع نکرده است. بازار طلا به محض برنده شدنش در انتخابات به آن واکنش مثبت نشان داد. اما چند روز بعد، خبر واکسن کرونا این واکنش را بی اثر کرد. به طوری که کاهش دوباره قیمت طلا، چشم‌ها را بیشتر نگران کرد.

با چشم نگران به بازار طلا نگاه کنیم؟

بازار طلا همیشه روی سه عامل قیمت دلار، میزان تقاضا و قیمت اونس جهانی تعیین می‌شده است. وقتی که قیمت اونس جهانی با توجه به واکنش‌های متفاوت از طرف بایدن، تا این حد بی ثبات است، و عوامل دیگر هم تاثیر آن چنانی ندارند، همه چیز در این بازار به هم ریخته است.

قیمت طلا معمولاً در طول سال همیشه روند صعودی دارد و به جز چند ماه که جشنی در آن برگزار نمی‌شود، در بقیه روزها قیمت رشد نسبی دارد. قیمت دلار در بازار داخلی هم معمولاً آن قدر‌ها پایین نیامده و نمی‌اید. اما این اتفاقات جدید در مورد اونس جهانی، همه چیز را به هم ریخته است.

طلا در اوج خود

وقتی سکه به کانال 12 میلیونی وارد شد، همه امیدوار بودند که روند صعودی خود را با کمی کاهش سرعت ادامه بدهد. اما بازگشت ان به ده میلیون تومان، نگرانی‌ها را تا حد زیادی بالا برد.  دیگر نمی‌شود به هیچ بخشی از بازار اعتماد کرد. قیمت سکه در بعضی موارد حتی وقتی قیمت طلا و دلار بالا رفته بود، تغییر محسوسی نداشت. و این بی‌ثباتی بی‌دلیل نگرانی را توی رگ‌های بازار تزربق کرده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.