کار تیمی موفق در محدودیت های کرونا و دورکاری کامل

کار تیمی موفق در محدودیت های کرونا و دورکاری کامل

کار تیمی خوب در روزهای دورکاری مزایای زیادی دارد؛ به همین دلیل در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها دورکاری در محدودیت های کرونا به دلیل تشدید شیوع ویروس کرونا را پذیرفته‌اند. از طرفی طبق مطالعات انجام شده، مشخص شده است که 80 درصد کارمندان نیز به این مساله راغب هستند و ترجیح می‌دهند برای حفظ سلامت خود از خانه به امور روزانه شرکت رسیدگی کنند. بنابراین هم کارفرمایان و هم کارمندان باید از مولفه‌های دورکاری موفق یا به عبارتی دیگر مولفه‌های انجام کارهای تیمی آگاه باشند تا بتوانند به نتیجه مطلوب برسند.

مقاله مرتبط: 5 راه برای افزایش بهره‌وری در دوران دورکاری

مولفه‌های مهم دورکاری در محدودیت های کرونا

در ادامه به ترتیب اولویت، به هرکدام از مولفه‌های دورکاری موفق اشاره شده است که نباید از دید کارفرمایان پنهان بمانند.

1. پاسخگو و در دسترس باشید

کارمندان شما باید بدانند که در شرایط دورکاری در محدودیت‌های آذرماه نیز شما به فکر آن‌ها هستید. پس همیشه پاسخگوی تماس‌های آن‌ها باشید و ساعات کاری انعطاف‌پذیری برای آن‌ها در نظر بگیرید تا بتوانند به امور خانه و کودکان خود نیز رسیدگی کنند. به آن‌ها نشان دهید که اسناد لازم به راحتی در دسترس‌شان است. پس زمینه استفاده اعضای تیم از فضاهای ذخیره‌سازی ابری مانند گوگل درایو (Google Drive) و دراپ‌‌باکس (Dropbox) را فراهم کنید.

2. از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ (WhatsApp) و اسکایپ (Skype) می‌توانند با امکان برقراری تماس تصویری به صورت آنلاین، محیط مناسبی را برای جلسات کاری شما در شرایط دورکاری در محدودیت‌های آذرماه فراهم کنند. حتی با تشکیل گروه‌های خصوصی، می‌توانید فضای رسمی برای انتقال پیام‌های متنی و صوتی کارمندان تحت نظارت خود ایجاد کنید. نرم‌افزارهای مدیریت پروژه مانند آسانا (Asana)، جیرا (Jira) و یامر (Yammer) نیز می‌توانند با امکان افزایش بهره‌وری و ساده‌سازی پروژه‌ها، به شما و کارمندان‌تان کمک کنند. توصیه می‌کنیم حتما مطالب به‌روز مربوط به پروژه‌ها و وظایف کارمندان را روزانه به کمک شبکه‌های اجتماعی یا نرم‌افزارهای مدیریت پروژه به اشتراک بگذارید. زیرا به ایجاد هماهنگی و بهبود همکاری بین اعضای تیم بسیار کمک می‌کند.

3. بابت موفقیت‌های تیمی خود به کارمندان‌تان تبریک بگویید

در طی جلسات کاری آنلاین خود، خبرهای خوبی مانند موفقیت تجاری اخیر شرکت یا اضافه شدن عضوی منحصر‌به‌فرد به آن را، با هیجان و تقدیر و تشکر اعلام کنید. چرا که مطمئنأ تأثیر مثبتی در انگیزه و روحیه کارمندان در شرایط دورکاری در محدودیت‌های آذرماه دارد. از نظر ما هر مطلبی که به تقویت احساس نزدیکی کارمندان به فضای کاری شرکت کمک کند، ارزش اشتراک‌گذاری دارد.

4. در شرایط مجازی نیز روند پیشرفت کارمندان خود را بررسی کنید

با برقراری تماس‌های تلفنی یا تماس‌های آنلاین منظم، به کارمندان خود نشان دهید که بر کار آن‌ها نظارت می‌کنید. از آن‌ها گزارش پیشرفت کار بخواهید و در صورت وجود مشکلاتی به آن‌ها کمک کنید.

???? پیشنهاد جیرینگی

یادتان باشد که شما به عنوان کارفرما، عنصر اصلی مدیریت شرکت حتی در شرایط چالش بر انگیز دورکاری در محدودیت‌های آذرماه هستید. پس زمینه لازم برای ارتباطات تسهیل شده بین اعضای تیم شرکت را فراهم کنید. البته کارمندان نیز باید با حضور منظم و انجام پروژه‌های محول شده در بازه زمانی معین، نشان دهند که دورکاری مانعی برای انجام کارهای تیمی به صورت موفق نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.