اگر این ویژگی‌ها را دارید، برای خوداشتغالی آماده شوید!

اگر این ویژگی‌ها را دارید، برای خوداشتغالی آماده شوید!

زندگی کارمندی ممکن است برای خیلی از کارمندان راضی‌کننده نباشد و حتما شما هم کارمندانی را دیده‌اید که شغل‌شان را در سودای خوداشتغالی و راه انداختن یک کسب‌وکار ترک می‌کنند. خوداشتغالی فایده‌های زیادی دارد که انتخاب ساعت کاری متناسب با روحیات فرد، داشتن حق انتخاب برای پذیرش یا رد پروژه‌های کاری و امکان انجام دادن امور از داخل منزل فقط چندتا از این فواید است. اما مسلما کار به این راحتی‌ها هم نیست! قبل از هرچیز باید مطمئن شوید که برای شروع کسب‌وکار خودتان آماده‌اید.

قبل از هرچیز باید مطمئن شوید که برای شروع کسب‌وکار خودتان آماده‌اید.

اگر شما هم مدتی‌ست ایده ‌ترک شغل فعلی و خوداشتغالی را در سر می‌پرورانید، بهتر است بدانید صرف خسته شدن از سبک زندگی فعلی‌تان کافی نیست و برای اطمینان از آمادگی لازم، احتمالا باید این چند نشانه را در خود ببینید:

  • بیزاری از دستور شنیدن

بعضی از مردم مشکل خاصی با دنباله‌رو بودن ندارند و اتفاقا بیش‌تر دوست دارند کسی باشد که برای پیش رفتن کار، راه را نشان‌شان دهد. اگر شما از آن دسته آدم‌ها هستید که بعد از سال‌ها کار کردن هنوز دستور شنیدن و الزام به پاسخگویی روزمره به رئیس آزارتان می‌دهد، احتمالا روحیات‌تان بیش‌تر مناسب خوداشتغالی است. به این ترتیب خودتان رئیس خودتان می‌شوید و اگرچه ممکن است کمی سخت باشد اما دست کم دیگر استرس جواب پس دادن به فرد دیگری جز خودتان را ندارید.

  • عطش وهیجان زیاد برای کسب درآمد

بیایید روراست باشیم: گرچه یک شغل مناسب با شخصیت شما ورای جنبه‌های مادی، باعث حس رضایت درونی می‌شود، در بیش‌تر مواقع انگیزه‌های مادی به‌خصوص اگر کمی وسوسه‌برانگیز باشند، موتور محرک اصلی شما برای به انجام رساندن کارها به نحو احسن خواهد بود.

اگر پول درآوردن قوی‌ترین احساس رضایت را در شما به وجود می‌آورد، خوداشتغالی فرصت‌های بیش‌تری را برای کسب این لذت در اختیارتان می‌گذارد. شما می‌توانید با داشتن کسب‌وکار خودتان هدف‌های مالی مشخصی را تعیین کنید و همچنین اطمینان داشته باشید که با بیش‌تر کار کردن، نتیجه بهتری می‌گیرید؛ چرا که دیگر نیازی نیست بخشی از انرژی‌تان را برای نمایش کار بزرگ‌تان صرف کنید تا شاید در آینده تاثیر آن را روی درآمدتان ببینید. ضمنا اضافه‌کاری‌ها در کسب‌وکاری که متعلق به خودتان است، نتایج زودهنگام و اثربخش‌تری دارند و به خاطر انگیزه‌های شخصی‌ احتمالا با رغبت بیش‌تری آن را می‌پذیرید.

راهنمای خوداشتغالی در جیرینگ

  • ترجیح دادن کار به استراحت

بعضی از ما دنبال کوچک‌ترین فرصت‌هایی هستیم که بتوانیم به بیکاری یا لم دادن روی کاناپه بگذرانیم! خب این لزوما بد نیست اما اگر شما از این دسته آدم‌ها نیستید و بیش‌تر ترجیح می‌دهید وقت‌تان را صرف کار کنید تا استراحت، روحیه مناسبی برای خوداشتغالی دارید. کلید موفقیت به‌عنوان یک فرد دارای کسب‌وکار مستقل، این است که قادر باشید خودتان را برای کارکردن و تاثیرگذاری دوبرابر قانع کنید. اگر در بیش‌تر شرایط، کار کردن و ارزش‌آفرینی شما را راضی می کند، احتمالا مشکل خاصی با دردسر مسئولیت‌های خوداشتغالی نخواهید داشت.

  • ریسک‌پذیری ذاتی

این یک حقیقت است که بعضی افراد از بقیه ریسک‌پذیرترند؛ بدون این‌که آموزش خاصی دیده باشند یا برای آن تمرین کرده‌ باشند. می‌توانید خودتان را امتحان کنید: به یک تجربه‌ی جدید فکر کنید که هیچ‌گونه آمادگی قبلی ‌برای آن ندارید. اگر به‌جای این‌که ترس وجودتان را فرا بگیرید، هیجان‌زده شوید و دل‌تان بخواهد زودتر امتحانش کنید، ریسک‌پذیری شما نمره‌ی خوبی دارد.

قبل از شروع به کار تمام‌وقت، دست به آزمون و خطا بزنید و ریسک‌تان را روی حجم زمان و سرمایه‌های مالی کوچک‌تر بگذارید.

پیشنهاد منطقی برای شروع خوداشتغالی البته این است که قبل از شروع به کار تمام‌وقت دست به آزمون و خطا بزنید و ریسک‌تان را روی حجم زمان و سرمایه‌های مالی کوچک‌تر بگذارید اما به‌هرحال همین کار هم نیازمند درجاتی از ریسک‌پذیری است که اگر واجد آن هستید، روحیه بهتری برای خواشتغالی دارید.

  • تمایل به انعطاف‌پذیری

یک کارمند موظف است به ساعات و برنامه کاری شرکت پای‌بند باشد که این موضوع بدون شک روی برنامه‌ریزی زندگی شخصی او تاثیرگذار است. بسیاری از کارمندان به این برنامه‌ریزی روزمره عادت کرده‌اند و حتی از نظم روتین آن راضی‌اند. اما اگر انعطاف‌پذیری در زمان و برنامه‌ریزی‌های شخصی، جزو ارزش‌های زندگی شماست، داشتن کسب‌وکار مستقل بیش‌تر برای روحیات‌تان مناسب است.

فراموش نکنید خوداشتغالی و انعطاف زمانی‌ای که دارد، لزوما به معنای کم‌تر کار کردن نیست و حتی برعکس، شاید به معنای کار بیش‌تر و موثرتر باشد. تنها این‌که انعطاف در برنامه‌ریزی و ایجاد تعادل دلخواه در زندگی کاری و شخصی، با خوداشتغالی امکان‌پذیرتر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.